Maqolada O‘zbekistonda suv taʼminoti tizimini raqamlashtirish jarayoni, mavjud muammolar, normativ-huquqiy asoslar hamda suv resurslarini samarali boshqarishga qaratilgan amaliy yechimlar tahlil qilinadi.
1. Mirziyoyev Sh. Hozirgi zamon va Yangi Oʻzbekiston. – T.: “Oʻzbekiston”, 2024
2. Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi. Atrof-muhit holati milliy maʼruza: Oʻzbekiston (2012-2023 yillar). – Toshkent: Barqaror rivojlanish xalqaro instituti, 2023.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya va iqlim oʻzgarishi milliy qoʻmitasi joriy arxivi. Ekologiya va iqlim oʻzgarishi milliy qoʻmitasi tomonidan 2025-yilda amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida maʼlumot // Axborot tahlil boʻlimi maʼlumotlari.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 10.07.2020-yildagi PF-6024-sonli “Oʻzbekiston Respublikasi suv xoʻjaligini rivojlantirishning 2020-2030-yillarga moʻljallangan konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida” farmoni. [Elektron resurs]. https://lex.uz/docs/-4892953
5. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 30.10.2019-yildagi PF-5863-sonli “2030-yilgacha boʻlgan davrda Oʻzbekiston Respublikasining atrof-muhitni muhofaza qilish konsepsiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida” Farmoni. [Elektron resurs]. https://lex.uz/docs/-4574008
6. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 4.02.2021-yildagi PQ-5005-sonli “Oʻzbekiston Respublikasida suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektorini rivojlantirishning 2021-2023-yillarga moʻljallangan strategiyasini tasdiqlash toʻgʻrisida” Farmoni. [Elektron resurs]. https://lex.uz/docs/-5307918
7. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 1.03.2022-yildagi PQ-145-sonli “Quyi boʻgʻinda suv resurslarini boshqarishni takomillashtrish hamda suv isteʼmolchilari orasidagi minosabatlarni tartibga solish chora tadbirlari toʻgʻrisda”gi qarori [Elektron resurs]. https://lex.uz/ru/docs/-5884123
8. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 22.10.2024-yildagi OʻRQ-981-sonli “Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida” qonun. [Elektron resurs]. https://lex.uz/docs/-7168767
9. Yangi Oʻzbekiston. 232-son, 2024-yil 15-noy.
10. Asosiy vazifamiz — suv xoʻjaligida tejamkorlik va omilkorlik. [Elektron resurs]. https://gov.uz/oz/suvchi/news/view/30874. Murojaat etilgan sana: 30.01.2026
11. Hamroyev Sh. Oʻzbekiston suv xoʻjaligidagi ibratli tajribalar. [elektron resurs]. https://gov.uz/oz/suvchi/news/view/76026 Murojaat etilgan sana: 30.01.2026