VOYAGA YETMAGANLAR BILAN BOGʻLIQ ISHLARNI FUQAROLIK SUDLARIDA KOʻRISHDA PROKURORNING ISHTIROKI TUSHUNCHASI VA UNING BUGUNGI KUNDAGI AHAMIYATI
https://doi.org/10.47390/SPR1342V6I2Y2026N41Kalit so'zlar
voyaga yetmaganlar bilan bogʻliq ishlarni fuqarolik sudlarida koʻrishda prokuror ishtirokining tushunchasi, voyaga yetmaganlar bilan bogʻliq fuqarolik ishlarining oʻsish tendensiyasi, vasiylik, homiylik,farzandlikka olish va boshqalar.Annotasiya
Ushbu maqola bugungi kunda oʻz dolzarbligi bilan ajralib turadigan, voyaga yetmaganlar bilan bogʻliq ishlarni fuqarolik sudlarida koʻrishda prokuror ishtirokining tushunchasi, va uning bugungi kundagi ahamiyati, bugungi kunda ushbu sohada amalga oshirilayotgan normativ-huquqiy hujjatlardagi oʻzgarishlar, voyaga yetmaganlar bilan bogʻliq fuqarolik ishlarining oʻsish tendensiyasi, fuqarolik sudlarida voyaga yetmaganlar bilan bogʻliq ishlarni koʻrishda prokuror ishtirokining samaradorligini oshirish zarurligi milliy qonunchilik hujjatlari hamda sud amaliyotini oʻrganib tahlil qilish orqali amalga oshirilganligi haqida soʻz boradi.
1. O’zbekiston Respublikasining 29.08.2021-yildagi “Prokuratura to‘g‘risida”gi 257-II sonli Qonuni.
2. O’zbekiston Respublikasining 07.01.2008-yildagi “Bola huquqlarining kafolatlari to‘g‘risida”gi Qonuni.
3. O’zbekiston Respublikasining 22.01.2018-yildagi Fuqarolik Protsessual Kodkesi.
4. https://lex.uz/docs/-106197
5. https://lex.uz/uz/docs/-1297315.