jinoyat huquqi, jinoyat huquqi prinsiplari, qonuniylik, adolat, jinoyatchilik profilaktikasi, muqaddam sudlangan shaxslar.
Annotasiya
Jamoat xavfsizligini taʼminlash, huquqbuzarliklarning oldini olish va jinoyatchilikka qarshi kurashning samaradorligini oshirish, ichki ishlar organlarining eng quyi boʻgʻinidan respublika darajasigacha samarali faoliyatini yoʻlga qoʻyish va zamonaviy uslublarni joriy etish orqali mamlakatimizda huquq-tartibot va qonuniylikni mustahkamlash, aholining tinchligi va osoyishtaligini taʼminlash maqsadida bugungi kunda koʻplab islohotlar amalga oshirilmoqda.
1. Oʻzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksi. https://lex.uz/mact/-111453
2. O‘zbekiston Respublikasining 16.09.2016-yildagi O‘RQ-407-sonli “Ichki ishlar organlari toʻgʻrisida”gi qonuni.
3. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 14.03.2017-yildagi PQ-2833-sonli “Huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori.
4. O‘zbekiston Respublikasining 19.02.2024-yildagi O‘RQ-909-sonli “Yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi qonuni.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning Xalq deputatlari Xorazm viloyati kengashiningnavbatdan tashqari sessiyasidagi nutqi. 14.10.2017.
6. Ismoilov B.I. Jinoyat huquqi. Umumiy qism. – Toshkent. 2020. – 382 b.
7. Nimatov Sh. Ichki ishlar organlarining kriminogen vaziyatni tahlil qilish faoliyatini tashkil etishvaboshqarish: oʻziga xos xusiyatlari, axborot-tahlil faoliyatining oʻrni //Yevraziyskiy jurnal texnologiyiinnovasiy. – 2023. – T. 1. – №. 11. – B. 167-171.
8. Saidov A.X. Huquqiy davlat nazariyasi. – Toshkent. 2001. – 325 b.
9. Xolmoʻminov Q. Davlat va huquq nazariyasi, oʻquv qoʻllanma. – Toshkent. 2000.